SESTŘIH: Češi se rvali o bod. Portugalce ale spasil v nastavení Conceicao (2024)

Je nám líto, video expirovalo.

SESTŘIH: Češi se rvali o bod. Portugalce ale spasil v nastavení Conceicao (1)

Sestřih utkání Portugalsko – Česko 00:07:28 Gól v utkání Portugalsko – Česko: Provod – 0:1 (62. min.) 00:01:19 Gól v utkání Portugalsko – Česko: vlastní Hranáč – 1:1 (69. min.) 00:00:59 Gól v utkání Portugalsko – Česko: Conceicao – 2:1 (90.+2 min.) 00:01:10 Provod: Tlak Portugalců byl velký, na útočení nám nezbývaly síly 00:01:41 Souček: Porážka nás mrzí. Dostali jsme dva smolné góly 00:02:07 Staněk: Nevím, jestli jsem mohl míč chytit. Byla to hlavička do protipohybu 00:01:54 Hašek: Musíme se z toho rychle oklepat. Portugalci byli lepší a vyhráli zaslouženě 00:01:43 Pepe: Nezasloužili jsme si dostat gól. Zápasu jsme dominovali 00:00:29 Záznam utkání Portugalsko – Česko 03:08:44

Další 4 videa

V prvním poločase bázlivý výkon vystřídala euforie ve druhé půli a v samém závěru pak zase zklamání. Lukáš Provod v 63. minutě první a jedinou českou střelou na branku zaskočil favorita. Zpoza vápna se opřel do míče pro něj netradičně pravačkou.

Jenže Portugalci utáhli šrouby a hnali se za vyrovnáním. Nejdříve hlavičku Nuno Mendese vyrazil Staněk do nohy Hranáčovi, od něhož míč zamířil do sítě. V 87. minutě ještě Diogo Jota kvůli ofsajdu Cristiana Ronalda nemohl slavit vedoucí gól, ale pro Portugalce zařídil tři bodyConceicao. Dorazil míč, který propadl mezi nohami Hranáče.Smolné momenty pro stopera Plzně, který odehrál jinak skvělý duel.

"Všichni jsme zklamaní, že jsme dostali v nastaveném čase gól. Musíme se z toho rychle oklepat, za čtyři dny nás čeká klíčový další zápas. Musíme se také i zlepšit, nebyl to úplně ideální výkon. Dostali jsme se do hluboké defenzivy, nepodrželi jsme míč. V první půli to nebyl vůbec dobrý výkon, v druhé půli už to mělo docela grády. Musím přiznat, že Portugalci byli lepší a vyhráli zaslouženě," zhodnotil duel český trenér Ivan Hašek.

Ronaldo s další výhrou proti Čechům a milníkem

Ronaldo se zapsal do historie, ale do střeleckých statistik nikoliv. Devětatřicetiletý útočník jako první hráč v historii nastoupil na šestém Euru. Ovšem s českou obranou to neměl lehké. V úvodu se s ním vypořádal v soubojích právě Hranáč.

Přesto se dá Ronaldo považovat za experta na český tým. Kapitán jednoho z favoritů turnaje si udržel stoprocentní vítěznou bilanci s Čechy, s kterými seutkal už na evropských šampionátech 2008 a 2012 a v obou zápasech skóroval. Střelecky naprázdno vyšel proti nim předloni při dvou soubojích v elitní skupině A Ligy národů, Portugalci i tak triumfovali.

Český tým se od úvodu bránil a v první půli držel míč jen 27 procent času. Favorit začal hrozit až v druhé polovině úvodního dějství. Ve 24. minutě Fernandes tečovanou střelou těsně minul, ve 32. minutě pak vysunul kolmicí na hranici ofsajdu stojícího Ronalda, ale proti nejlepšímu střelci reprezentační historie i evropských šampionátů zasáhl brankář Staněk.

Krátce nato česká obrana v poslední chvíli srazila na roh míč před unikajícím Vitinhem. Až ve 38. minutě zahrozil i outsider, Schick, který se na minulém šampionátu s pěti brankami podělil s Ronaldem o čelo tabulky kanonýrů, však na Coufalův centr těsně nedoskočil. Už v nastavení první půle vypálil Ronaldo, ale radost z gólu, jímž by se stal nejstarším střelcem v historii Eura, mu sebral Staněk.

Provodova rána rozproudila utkání

Portugalci měli územní převahu i po změně stran, i když už ne takovou. V 59. minutě Hranáč v poslední chvíli srazil skluzem přihrávku před branku. Krátce poté, co Hašek poslal na trávník střídající Lingra s Chytilem, Češi z naprosto ojedinělé akce udeřili.

Po centru z levé strany zachytil míč Coufal, přiťukl před vápno Provodovi a ten v 62. minutě s lehkou pomocí tyče z první střely outsidera na branku překonal Costu.

"Počkal jsem si za vápnem, dostal jsem jednoduchý výborný míč od Vládi Coufala a pak už jsem se jen snažil nepřestřelit bránu. Padlo to tam krásně," řekl záložník Slavie, který o minulé Euro přišel kvůli zranění, dal svůj třetí gól za národní A-tým.

Portugalci však hned za sedm minut srovnali. Staněk vyrazil Mendesovu hlavičku před branku jen do nohy spoluhráče Hranáče, od něhož se míč nešťastně dostal do sítě. Reprezentanti i v pátém utkání od nástupu Haška inkasovali.

Otočit stav mohl Bernardo Silva, ale Staněk jeho ránu vyrazil, stejně jako Vitinhův pokus ze 78. minuty. Na opačné straně střelu střídajícího Baráka zblokoval obránce a Souček těsně minul. V 87. minutě dostal z dorážky balon do sítě střídající Jota, ale gól neplatil kvůli těsnému ofsajdu Ronalda, který předtím hlavičkoval do tyče.

V druhé minutě nastavení už čtvrtý největší favorit šampionátu slavil. Hranáč ve vápně zastavil přízemní centr jen za sebe a střídající jednadvacetiletý Conceicao se zblízka dočkal své první branky za reprezentaci. Hašek na lavičce české reprezentace prohrál až desátý zápas, před lednovým nástupem vedl národní tým bez porážky už v pěti duelech v roce 2009.

"Jsou to nešťastné momenty, ale byly to odražené míče. Na tomhle podmáčeném terénu, který byl strašně rychlý, může docházet k těmto situacím. Škoda, že jsme to i my nevyužili na konci, když měli ve vápně problém Portugalci. Tohle se může ve fotbale stát," dodal Hašek.

Portugalsko – Česko 2:1 (0:0)

Branky: 69. vlastní Hranáč, 90.+2 Conceicao – 62. Provod. Rozhodčí: Guida –Meli, Peretti –Irrati (video, všichni It.). ŽK: Leao, Conceicao –Schick.Diváci: 38 421.

Portugalsko: Costa –Dias, Pepe, Mendes (90. Neto) –Dalot (63. Inacio), B. Silva, Fernandes, Vitinha (90. Conceicao), Cancelo (90. Semedo) –Ronaldo, Leao (63. Jota). Trenér: Martínez.

Česko: Staněk –Holeš (90.+3 Chorý), Hranáč, Ladislav Krejčí II –Coufal, Provod (79. Barák), Souček, Douděra –Šulc (79. Ševčík) –Schick (61. Chytil), Kuchta (60. Lingr). Trenér: Hašek.